Mapy GPX

Jeśli chcesz bez zbędnego błądzenia odnaleźć miejsca, opisane na moim blogu to mam dla Ciebie gotowe rozwiązanie! Zainstaluj na swoim smartfonie aplikacje Locus Map która poprowadzi Cię nawet po tych najmniej wydeptanych ścieżkach i to bez konieczności połączenia z internetem!

Jak skorzystać z map?

Przede wszystkim przełam opór przed nowym 😉 Poniższa instrukcja pomoże Ci bezboleśnie poznać mapy GPX. Na początek Pobierz i zainstaluj na swoim telefonie aplikacje Locus Map – współpracuje ona m.in. z plikami o rozszerzeniu .gpx. Poniżej znajdziesz link do aplikacji:

Do tego by korzystać z nawigacji w terenie po opisanych na blogu trasach potrzebujemy, bez konieczności połączenia z internetem dwóch rzeczy:

1. Ślad trasy w formacie GPX


Pod większością blogowych wpisów znajdziesz mapę opisanego szlaku. Po kliknięciu w nagłówek mapy (prawy górny róg) zostaniesz przeniesiony na stronę AllTrails.

Tam już wystarczy tylko kliknąć w przycisk Download Route, zlokalizowany po w panelu po lewej stronie, a następnie ponowić żądanie pobierania pliku w formacie .gpx, klikając w zielony przycisk Download. W tym miejscu możemy także wybrać inny format z zapisem trasy, jeśli korzystamy z innej aplikacji/urządzenia niż Locus Map.

Do obsługi śladu trasy zostanie zaproponowana Ci zainstalowana wcześniej aplikacja Locus Map.

Pobrane trasy można katalogować i szybko odnaleźć pod przyciskiem Trasy w menu aplikacji.

Tam też po kliknięciu w podręczne statystyki wybranej trasy możemy dotrzeć do bardziej szczegółowych danych jak wykres wysokości, czy opis punktów naniesionych na trasę.

2. Mapa offline –  mapa bez połączenia z internetem


Jak ją pobrać ? Nic prostszego!

W menu aplikacji wybieramy pozycję Mapy:

W zakładce Sieciowe możemy wybierać z interesujących nas map.  Przykładem może być Osmapa.pl Classic. Klikamy w ikonę pionowego wielokropka przy nazwie mapy i wybieramy opcję Pobierz.

W tym momencie mamy możliwość pobrać na swój telefon obszar mapy potrzebny do obsługi wczytanej przed chwilą trasy (opcja Ten ekran) lub samemu zdefiniować obszar mapy jaki chcemy pobrać do obsługi w trybie offline (opcja Zaznacz obszar).

Aplikacja prosi nas o zatwierdzenie zaznaczonego obszaru mapy do pobrania, poprze kliknięcie w niebieską ikonkę. W następnym kroku mamy możliwość nazwania pobieranej mapy. Będzie można ją w każdym momencie wczytać, przechodząc do pozycji Mapy w menu aplikacji i wybierając zakładkę Lokalne. Na koniec klikamy przycisk Pobierz.

Tak pobrana mapa nie potrzebuje już internetu by korzystać z niej poza domem. Pośrodku ekranu czerwony krzyżyk pozwala nam najechać i odczytać informacje o zaznaczonych na trasie miejscach, jak również jej punktach końcowych i początkowych. Klikając w pojawiającą się informacje i rozwijając podręczne menu danego punktu możemy włączyć różne tryby nawigacji.

Więcej na ten temat w poniższym filmiku: