Skalna Czaszka Góry Stołowe

Szukaliśmy tego miejsca długo. Nie my jedni z resztą. Internetowe wpisy pełne są relacji osób które spędziły przy niebieskim szlaku  w Górach Stołowych całe godziny, a mimo to nie znalazły upiornej czaszki. Powiedziałem sobie, że jeśli uda mi się odnaleźć to miejsce to na pewno opublikuje jego położenie. Kiedy już czaszkę udało się odnaleźć nabrałem wątpliwości: Czy powinienem publikować takie informacje?

Informacje o skalnej czaszce przy niebieskim szlaku w Górach Stołowych, co jakiś czas pojawiają się w sieci. Nikt jednak nie chciał się podzielić wiedzą o dokładnym jej położeniu. Kiedy trafi się na nią przypadkowo może przestraszyć swoim demonicznym spojrzeniem. Sęk w tym, że przypadkowe trafienie do tego miejsca jest praktycznie niemożliwe, lub wymaga długich poszukiwań.

Skalna Czaszka Góry Stołowe
 Pogazowe bąble odciśnięte w skale sprawiają wrażenie nienaturalnych. Trudno uwierzyć, że mogły powstać siłami natury. A jednak skalna czaszka nie jest dziełem  ludzkich rąk.

Zapewne to ona dała nazwę niemieckiej nazwie skał: Totenkopf (niem. trupia czaszka), nieco błędnie przemianowanej na Kopę Śmierci  po 1945 roku.

Niebieski szlak na przedwojennej niebieskiej mapie. Zaznaczone kolejno od lewej: Narożnik, Białe Skały, Kopa Śmierci i Skały Puchacza
Niebieski szlak na przedwojennej niebieskiej mapie. Zaznaczone kolejno od lewej: Narożnik, Białe Skały, Kopa Śmierci i Skały Puchacza

Czy więc czy  powinno się upubliczniać położenie tego miejsca? Zebrałem kilka za i przeciw.

Skalna Czaszka Góry Stołowe

Miejsce znajduje sie poza znakowanym szlakiem turystycznym na terenie Parku Narodowego. Schodzenie ze szlaku jest w tym przypadku łamaniem prawa

Trudno z tym polemizować. Prawo jest prawo, niemniej miejsce położenia skalnej czaszki jest nie dalej  oddalone od szlaku niż chociażby Fort Karola, do którego też nie prowadzi znakowana ścieżka. Mimo to, Fort Karola widnieje na mapach jako atrakcja turystyczna i nikt nie robi halo z udostępniania tego miejsca.

Skalna Czaszka Góry Stołowe

Dotarcie do miejsca jest niebezpieczne i może skutkować wypadkiem

To najbardziej chybiony argument. Każdy kto szedł choć raz niebieskim szlakiem w Górach Stołowych wie, że wielkie skalne tarasy w kilkunastometrowymi urwiskami mogą być dużym zagrożeniem, szczególnie dla nierozważnego turysty.  Ci którzy szukają skalnej czaszki na własną rękę, błąkają się w znacznej odległości od szlaku, przechodzą pod samymi ścianami  urwisk ryzykując, że coś spadnie im na głowę. Tymczasem dojście do skalnej czaszki jest w miarę bezpieczne. Wystarczył by zaledwie jeden łańcuch by w pełni bezpiecznie do niej dotrzeć.

Skalna Czaszka Góry Stołowe

Udostępnienie położenia czaszki może doprowadzić do dewastacji tego miejsca

Większej dewastacji dopuszczają się Ci, którzy sami próbują odnaleźć tą niezwykłą skałę, błądząc poza szlakiem.  W ten sposób zadeptywany jest teren poza szlakiem. Czy  jednak wskazanie miejsca położenia czaszki nie spowoduje jej zniszczenia przez wandali? To budzi moje największe obawy, chociaż z drugiej strony nikt nie niszczy Skalnych Grzybów i nie robi graffiti w Błędnych Skałach.

Skalna Czaszka Góry Stołowe
Będąc w tym miejscu słyszymy wyraźnie nieświadomych turystów przechodzących obok po niebieskim szlaku

Nierozwiązaną zagadką pozostaję dla mnie milczenie Parku Narodowego Gór Stołowych, który mógłby z tego miejsca zrobić nie lada atrakcje turystyczną. Dlaczego tak się nie dzieje? Pytanie pozostaje otwarte.

Skalna Czaszka Góry Stołowe
Widok z pobliskiego punktu widokowego na Góry Bystrzyckie

Na skróty

  • Skalna czaszka na pewno nie znajduje się pod wysokimi, skalnymi tarasami. Chodzenie po nich jak i pod nimi może być bardzo niebezpieczne.
  • Czaszka jest bardzo blisko szlaku, od strony skalnych tarasów

Jeśli spodobał Ci się wpis i chciałbyś być na bieżąco z naszymi odkryciami koniecznie polub nasz facebookowy profil!

Share: